Vijesti

Početak realizacije projekta "Uredimo školski park - učimo i igrajmo se na otvorenom"

Tijekom studenog i prosinca 2015. godine poduzete su sve predradnje kao uvod u realizaciju projekta "Uredimo školski park - učimo i igrajmo se na otvorenom". Financiranje projekta uvelike je omogućila  INA - INDUSTRIJA NAFTE d.d. svojim sponzorstvom, do kojeg je došlo prijavom navedenog projekta OŠ bedekovčina na natječaj ZA SUFINANCIRANJE PROJEKATA U PODRUČJU  ZAŠTITE OKOLIŠA I PRIRODE 2015. "Zeleni pojas" - programa koji se bavi pitanjima zašite okoliša i prirode, a u čijem je fokusu sufinanciranje projekata i uključivanje lokalne zajednice u aktivnosti poput pošumljavanja, edukacije o ekologiji, uređenja zelenih površina,čišćenja podmorja, priobalja, jezera i rijeka, pošumljavanja opožarenih područja te drugih aktivnosti u području održivog razvoja.

Program je namijenjen organizacijama civilnog društva, javnim obrazovnim ustanovama(škole, vrtići, fakulteti), parkovima prirode i dobrovoljnim vatrogasnim društvima u Hrvatskoj.

Tijekom studenog i prosinca 2015. godine poduzete su sve predradnje kao uvod u realizaciju projekta "Uredimo školski park - učimo i igrajmo se na otvorenom". Financiranje projekta uvelike je omogućila  INA - INDUSTRIJA NAFTE d.d. svojim sponzorstvom, do kojeg je došlo prijavom navedenog projekta OŠ bedekovčina na natječaj ZA SUFINANCIRANJE PROJEKATA U PODRUČJU  ZAŠTITE OKOLIŠA I PRIRODE 2015. "Zeleni pojas" - programa koji se bavi pitanjima zašite okoliša i prirode, a u čijem je fokusu sufinanciranje projekata i uključivanje lokalne zajednice u aktivnosti poput pošumljavanja, edukacije o ekologiji, uređenja zelenih površina,čišćenja podmorja, priobalja, jezera i rijeka, pošumljavanja opožarenih područja te drugih aktivnosti u području održivog razvoja.

Natječaj je objavljen krajem travnja 2015. godine, a rok za prijavu projekata bio je do 31. svibnja 2015. godine. Naša škola osmislila je i prijavila projekt ""Uredimo školski park - učimo i igrajmo se na otvorenom" kojim bi se očistio bi se i uredio prostor parka površine oko 5 000 m2 koji se nalazi sjeverno od školske zgrade, a trenutno je zapušten i u nekim dijelovima pun različitog otpada. Nakon čišćenja  i uređenja parka, pristupilo bi se uređenju poučne staze (s edukativnim tablama), izgradnji učionice na otvorenom (među drvećem, od prirodnih materijala) te igraonice na otvorenom gdje bi se djeci nižih razreda i dječjeg vrtića omogućio prostor za igru u prirodi, udaljen od prometnica. Osobe odgovorne za provedbu projekta su Ivan Paradi, prof., ravnatelj,  Dario Kadoić, prof, (voditelj) Jadranka Krušelj, dipl. uč.,i  Danijela Paradi, prof.

Dana 12. listopada 2015. godine obaviješteni smo da je stručna komisija, sastavljena od predstavnika fakulteta, neovisnih stručnjaka za održivi razvoj i predstavnika Inina Sektora održivog razvoja i zaštite zdravlja, sigurnosti i okoliša, temeljem osnovnih kriterija za evaluaciju od ukupno 136 prijavljenih projekata, izabrala 15 najboljih, među kojima je i projekt koji smo prijavili.

Rezultat toga je daljnja suradnja u sklopu koje će INA osigurati iznos od 19.000,00 kuna za sufinanciranje projekta, dok će članovi INA Kluba volontera rado staviti na raspolaganje svoje vrijeme i iskustvo, te se uključiti u aktivnosti potrebne za provedbu ove inicijative.

Ovisno o vremenskim prilikama, zemljani radovi pripreme terena započeti će u siječnju 2016. godine, a svečano otvorenje predviđeno je za 22. svibnja 2016. godine, kada se obilježava Međunarodni dan biološke raznolikosti. Ujedno, to će biti uvod u obilježavanje Dana škole.

Sve ostale informacije o projektu i aktivnostima vezanim za njegovu realizaciju možete pratiti na našoj web stranici, pod "Projekti".

Ivan Paradi, prof.

objavio: Ivan Paradi   datum: 14. 1. 2016.